Home » Nieuws » Voor journalisten » Persberichten archief » Archief persberichten 1999 » Evaluatie van screening programma's: onderzoek naar borstkanker en prostaatkanker

Evaluatie van screening programma's: onderzoek naar borstkanker en prostaatkanker - Archief 1999

19 mei 1999

Promotie: mw. P.M.M. Beemsterboer

Vooraf gaande aan de invoering van het landelijke bevolkingsonderzoek naar borstkanker in Nederland, heeft een uitgebreide evaluatie plaats gevonden van alle positieve en negatieve effecten van bevolkingsonderzoek.

Het resultaat was zodanig dat begin jaren ‘90 het besluit werd genomen een landelijk bevolkingsonderzoek in te voeren. Vrouwen in de leeftijdsgroep 50 tot 70 worden iedere twee jaar met behulp van een röntgenfoto van de borsten (mammografie) onderzocht. Sinds 1998 is de doelgroep uitgebreid tot de leeftijd van 75.

Een besluit de landelijke onderzoeken naar kanker uit te bereiden met een bevolkingsonderzoek naar prostaatkanker is nog niet genomen. In 1994 is een groot Europees evaluatie-onderzoek gestart om het effect van screening op sterfte aan prostaatkanker te bestuderen. Een deel van het onderzoek wordt uitgevoerd in Rotterdam. Omdat het effect van de screening op de sterfte pas na 10 tot 15 jaar zal kunnen worden vastgesteld, is met de evaluatie van andere mogelijke positieve en negatieve effecten alvast gestart. De promovenda heeft onderzoek gedaan naar de evaluatie van zowel borstkanker als prostaatkanker. Daaruit is onder meer naar voren gekomen dat de mogelijke besparingen door het voorkómen van het uitgezaaide stadium door screening voor prostaatkanker een stuk lager liggen dan voor borstkanker. Dit komt met name door een kleiner aantal ligdagen in het ziekenhuis.

Het gebruik van mammografie via de huisarts, dus buiten het bevolkingsonderzoek naar borstkanker om, is ook bestudeerd. Hieruit bleek dat na invoering van het bevolkingsonderzoek, op de langere termijn geen duidelijke toename in mammografie buiten de doelgroep (onder de leeftijd 50 en boven de 70) kon worden aangetoond. In de doelgroep werd een afname in mammografie gebruik via de huisarts gezien.

Promotor: prof.dr. P.J. van der Maas, maatschappelijke gezondheidszorg. Co-promotor: H.J. de Koning

Plaats: Hoboken, Collegezaal 7
Tijd: 13.45 uur
Info: bij de promovenda, tel. 070 - 340 6734
of bij de afdeling Interne & Externe Betrekkingen, tel. 010 - 408 1777


Gedrag managers essentieel voor vertrouwen medewerkers

Instrument voor organisaties om vertrouwen te creëren

Mensenrecht op gelijke toegang tot gezondheidszorg

Nieuwe wegen in juridische toetsbaarheid

Van democratie naar TBS naar internethypes

Een nieuwe veelzijdige editie van Studio Erasmus

Arbeidsrecht op de schop

Nieuwe vormgeving met eigen wetboek en rechter

Ondernemingen slordig met uitleg toepassen corporate governance codes

Weinig toezicht door autoriteiten of aandeelhouders