Leiders in de Spiegel: voorbij maskers en schaduw | Masterclass

Twee dagen integratief leiderschap
Masterclass Leiders in de Spiegel: voorbij maskers en schaduw | Erasmus Universiteit Rotterdam

Je herkent het misschien wel: je reageert met onverwachte irritatie of boosheid op iets of iemand. Iedere keer stel je iets belangrijks uit, omdat er urgentere dingen op je pad komen. Of je voelt je ongemakkelijk wanneer een conflict steeds hoger oploopt en sust de boel. Het zijn dit soort situaties waarin we vaak al hebben gereageerd voordat we er goed en wel over hebben nagedacht. 

Onze reacties zijn onderdeel van onze karakterstructuur of masker, een onbewust verdedigingsmechanisme dat onze angsten, innerlijke tekortkomingen en/of conflicten uit onze schaduwkant verbergt die de werkelijkheid ons spiegelt. Carl Gustav Jung noemde dit fenomeen projectie. Het resultaat? We raken uit verbinding met onszelf en de ander en het lukt niet om het potentieel van één plus één is drie, te realiseren. De interactie en het resultaat blijft hangen op het niveau van bewustzijn dat we over onszelf en de ander hebben. 

Masterclass Leiders in de Spiegel: voorbij maskers en schaduw | Erasmus Universiteit Rotterdam

Wat levert Masterclass ‘Leiders in de Spiegel’ je op?

Het leren kijken naar onszelf en anderen met een dieptepsychologische bril, waarbij zichtbaar wordt wie we achter ons masker en schaduw werkelijk zijn, brengt een andere innerlijke en sociale dynamiek met zich mee. Door de verschillende lagen in onszelf leren aan te kijken, om te zien wat onze omgeving ons spiegelt kunnen we zelf een krachtige spiegel worden voor onze omgeving. Dit wordt zichtbaar in ons leiderschap, dat authentieker en psychologisch volwassener wordt. In onze omgeving verbetert de kwaliteit van de menselijke relaties, waardoor de samenwerking en de potentiële resultaten die daarmee kunnen worden behaald wordt versterkt. Leer in twee inspirerende dagen: 

  • Schaduw-invloed en projectie terug te dringen, met meer authenticiteit, minder energielekken en betere kwaliteit interacties tot gevolg 
  • Van reactief naar bewust handelen, door te zien hoe de werkelijkheid een spiegel is voor jezelf en bewustere keuzes te leren in je handelen 
  • Onbenut potentieel vrij te maken; de schaduw bevat niet alleen negatieve aspecten, maar ook positieve; deze onderdrukte kwaliteiten komen vrij bij schaduwwerk
  • Psychologische veiligheid en vertrouwen te vergroten; door minder vanuit masker en schaduw te reageren en projecteren nemen psychologische veiligheid en vertrouwen toe, waardoor meer ruimte ontstaat voor innovatie en creativiteit. 

Dr. Joyce Rupert - Program Director

'Jungs visie op de mens en Reich’s karaktertypen hebben mijn blik fundamenteel veranderd'

Joyce Rupert is Programmadirecteur van Masterclass 'Leiders in de Spiegel' | Erasmus Universiteit Rotterdam

Alma Buitenhuis - Program Manager

'Leidinggevenden en teams inzicht geven en hen versterken in hun leiderschap, daar doe ik het voor.'

Alma Buitenhuis is Programmamanager van Masterclass 'Leiders in de Spiegel' | Erasmus Universiteit Rotterdam

De belangrijkste informatie van Masterclass 'Leiders in de Spiegel' op een rij

In deze tweedaagse masterclass ga je op een intensieve en verdiepende reis naar binnen. Je onderzoekt hoe jouw innerlijke wereld – inclusief je maskers, schaduw en ego – zich weerspiegelt in jouw manier van leiding geven. En hoe je, vanuit integratie van die innerlijke lagen, een krachtige spiegel kunt zijn voor je eigen organisatie en de veranderingen die daarin nodig zijn. Ben jij een leider, bestuurder, manager of een professional met een veranderopgave die de diepte in wil? Die voelt dat écht leiderschap begint met jezelf durven aankijken? Dan is deze masterclass voor jou. 

Het programma is gebaseerd op inzichten uit de Jungiaanse dieptepsychologie, Theory U en de kunst van luisteren en vragen stellen. Deze perspectieven vormen samen een stevig theoretisch en wetenschappelijk fundament voor het programma. De masterclass combineert ervaringsgerichte werkvormen met momenten van theoretische duiding. Reflectie, dialoog en lichaamsbewustzijn worden afgewisseld met het verkennen van concepten en modellen die helpen om wat zich onder de oppervlakte aandient beter te begrijpen en te plaatsen. Zo ontstaat een leerproces waarin persoonlijke ervaring en theoretisch inzicht elkaar wederzijds verdiepen.

Voor deelnemers die zich verder willen verdiepen, wordt aanvullende literatuur aangereikt om de aangereikte perspectieven en inzichten verder te verkennen en te verbinden met de eigen praktijk van leiderschap en begeleiding.

  • Tijdens de tweedaagse werken we vanuit de principes van ervaringsgericht leren. We creëren een bedding van vertrouwen, stilte en vertraging, waarin ruimte ontstaat voor verdiepend onderzoek. We wisselen individuele reflectie af met duo- en groepswerk, dialoog, beweging en momenten van integratie. Er is ruimte om eigen ervaringen en casuïstiek in te brengen zodat de inzichten steeds verbonden blijven met de eigen praktijk van leiderschap en begeleiding.

     

  • De eerste dag staat in het teken van de reis naar binnen. We onderzoeken de verschillende lagen van je ware zelf, dus voorbij masker en schaduw. De tweede dag verschuift de focus naar de relatie met de buitenwereld.  We onderzoeken wie je als leider bent en wilt zijn in de context waarin je werkt. We staan stil bij de vraag wat er in beweging wil komen wanneer jij als integratief, authentieke leider of professional de verbinding aangaat met je omgeving.

Tijdens de masterdagen wordt onder meer gewerkt met de volgende inspiratiebronnen:

  • Jungiaanse psychologie (o.a. masker, schaduw, individuatie en projectie) 
  • Karakterstructuren Wilhelm Reich / Alexander Löwen
  • Theory U (presencing, letting go & letting come)
  • De impact van luisteren en vragen stellen op transformatie
  • Systemisch werk en werken met het niet-weten.

De masterclass ‘Leiders in de Spiegel’ staat onder leiding van en wordt verzorgd door Joyce Rupert en Alma Buitenhuis.

Joyce is organisatiepsycholoog, in 2010 gepromoveerd aan de Universiteit Leiden op een proefschrift over het leren van divers samengestelde teams. Als adviseur, trainer en executive coach is ze gespecialiseerd in leiderschaps- en teamontwikkeling. Haar kracht ligt in het zichtbaar maken van innerlijke en groepsdynamische patronen in organisaties. Ze is co-auteur van meerdere boeken over menswaardig organiseren. Vanuit een persoonlijke fascinatie houdt ze zich al jaren bezig met de Jungiaanse visie op de mens en diens ontwikkeling en schreef een artikel over de betekenis hiervan voor de organisatiepraktijk. Haar ambitie is om de potentie van mensen te realiseren en de kwaliteit van menselijke relaties op het werk versterken, zodat mensen elkaar werkelijk ontmoeten en samen meer creëren dan de optelsom der delen.

Joyce Rupert en Alma Buitenhuis

Joyce Rupert is Programmadirecteur van Masterclass 'Leiders in de Spiegel' | Erasmus Universiteit Rotterdam Alma Buitenhuis is Programmamanager van Masterclass 'Leiders in de Spiegel' | Erasmus Universiteit Rotterdam

Voor wie is dit programma? Deze masterclass is bedoeld voor leiders en bestuurders, managers en professionals met een veranderopgave die:

  • toe zijn aan een volgende laag in hun persoonlijke en professionele ontwikkeling
  • op zoek zijn naar verdieping, zelfinzicht en impact van binnenuit
  • uitdagingen  met openheid, moed, nieuwsgierigheid en compassie willen aangaan
  • weten dat echte transformatie niet begint met nog een methodiek, maar met innerlijk werk. 
  • durven kijken naar binnen, en van daaruit transformatie willen vormgeven in de buitenwereld.

Wat levert het op?

Tijdens deze tweedaagse masterclass ervaar je hoe jouw innerlijke wereld – inclusief je masker, schaduw en daarachter je ware kracht – samenkomt in jouw manier van leiden. Je onderzoekt niet alleen wie jij bent als mens en leider, maar ook hoe je een spiegel kunt zijn voor je organisatie en sociale transformatie kunt begeleiden vanuit bewustzijn en integratie.

Na afloop van de tweedaagse ervaringsgerichte masterclass:

  • heb je dieper zicht in je innerlijke dynamiek: masker, ego en schaduw en hoe onbewuste gedragspatronen die daarmee samenhangen doorwerken in je leiderschap en je weghouden van je authentieke zijn.
  • herken je eerder projecties en overdrachten in je leiderschap, je relaties en je organisatie, waardoor je deze meer bewust kunt gebruiken als ingang tot groei en verbinding;
  • heb je je vermogen versterkt om vanuit een veilige verbinding met jezelf in je kracht te stappen als leider en heb je meer helder voor jezelf wie jij werkelijk wilt zijn als leider 
  • ben je beter in staat om een veilige ruimte te creëren waarin anderen kunnen groeien en in hun eigen kracht kunnen stappen – als leider, manager of katalysator van verandering.

Door het volgen van deze masterclass heb je je eigen unieke leiderschap steviger verankerd en geïntegreerd in je zijn en handelen – niet als rol of stijl, maar als belichaamd en geïntegreerd bewustzijn.

Locatie
De tweedaagse masterclass “Leiders in de Spiegel”  vindt plaats op een locatie in het midden van het land, gelegen in een inspirerende groene omgeving. De precieze locatie volgt later. 

Groepsgrootte
Om een veilige bedding te kunnen creëren en voldoende ruimte te kunnen geven voor verdieping en reflectie hanteren we een voor deze masterclass een groepsgrootte van maximaal 16 personen. 

Investering 
Deze tweedaagse is intensief en is daarom aan het einde van de werkweek gepland. Reken erop dat je even helemaal weg bent van je dagelijkse werkzaamheden en ’s avonds en de dagen erna de inzichten wil laten bezinken. Om die reden zijn de twee dagen tevens inclusief overnachting, om voldoende tijd voor rust en bezinning te kunnen inbouwen en met andere deelnemers uit te kunnen wisselen. Voor degenen die meer theoretische verdieping willen wordt na afloop een literatuurlijst uitgereikt. 

Informatie over de financiële investering voor de masterclass volgt snel. 

Deze opleiding is ook in-company mogelijk. Voor meer informatie kun je contact opnemen met Joyce via rupert@ese.eur.nl

Heb je vragen over het programma? Mail dan Joyce via rupert@ese.eur.nl. Twijfel je of de tweedaagse bij je past en wil je hierover van gedachte wisselen? Plan dan een online afspraak met Joyce Rupert of Alma Buitenhuis. Mail je beschikbare tijden naar: rupert@ese.eur.nl

Elke deelnemer ontvangt na afronding een certificaat van deelname vanuit Erasmus Institute of Business Economics (EIBE), verbonden aan de Erasmus Universiteit Rotterdam

Dr. Joyce Rupert

Program Director

E-mailadres
rupert@ese.eur.nl
Adres
Burgemeester Oudlaan 50 | Van der Goot Building, M5
3062 PA
Rotterdam

Alvast meer lezen over (persoonlijk) leiderschap? Check deze content!

Narcissism and leadership: an intricate relationship

Man steekt hand uit naar zijn eigen spiegelbeeld

Goed leiderschap is streven naar een beter mens worden

Leidinggevende kijkt goedkeurend naar haar beeltenis in een raam

Karakter of pantser?

Implicaties van Reichs karakteranalyse

Joyce Rupert is Programmadirecteur bij Masterclass 'Leiders in de Spiegel' | Erasmus Universiteit Rotterdam

Vergelijk @count opleiding

  • @title

    • Tijdsduur: @duration
Vergelijk opleidingen