Kunst, of het nu dans, theater, muziek, zang, cultuurbezoek, literatuur, beeldende of digitale kunst betreft - kan een ziekte of een beperking niet genezen, maar wel helend werken. The Art of Healing is de titel van de inaugurele rede die Tineke Abma zal uitspreken bij de aanvaarding van de leerstoel Kunst & Zorg. Deze leerstoel is gevestigd aan de Erasmus Universiteit Rotterdam, en wordt mede mogelijk gemaakt door Erasmus School of Health Policy & Management (ESHPM), zorgorganisatie Cordaan en Museum van de Geest.
- Datum
- vrijdag 12 jun 2026, 09:00 - 18:30
- Type
- Inaugurele rede
- Gesproken taal
- Nederlands
- Ruimte
- Aula
- Gebouw
- Erasmus Building
- Locatie
- Campus Woudestein
De rede wordt voorafgegaan door een interactief Arts & Health festival ism Leyden Academy en het Jo Visser fonds waarin de beleving centraal staat, en een middagsymposium. Naast bewustwording van de betekenis van kunst voor de gezondheid en het welbevinden van individuen en gemeenschappen staat het delen van wetenschappelijke inzichten en ‘best practices’ centraal.
Festival
Performances luisteren de dag op. Tijdens het festival is er een serie workshops waarin kunstenaars en collectieven hun ervaringen delen op het kruisvlak tussen kunst en zorg, zoals muziek voor mensen met dementie, kunst aan de keukentafel voor thuiswonende ouderen met een zingevingsvraag, open studio’s voor jonge mensen met mentale problemen, mindfulness in musea en het boetseren van pijn in een samenwerking met artsen op een pijnpoli.
Met o.a. Nieke Koek (beeldend kunstenaar), Thomas Johannsen (Genetic Choir), Marga Douma-Alta (practor Art & Mind, ROC Amsterdam), Tom Maassen (Leyden Academy), Prof. James Thompson (Manchester Care Lab), Luciën Bianchi (Cordaan), Jessica Belles (Museum van de Geest) en Jolien Posthumus (Mindfulness in Museums).
Let op: Indien je je de afgelopen tijd hebt aangemeld voor het Arts & Health Festival, heb je op vrijdag 29 mei een e-mail ontvangen met daarin een link om een workshop uit te kiezen.
"True healing weaves through movement, color, sound, and story where art becomes medicine, and creativity mends what medicine cannot"
Anna Halprin, choreographer
Middagsymposium
Bij het symposium verwelkomen we (inter)nationale sprekers, waaronder Christopher Bailey, Co-founding Director of the Jameel Arts and Health Lab. Rector magnificus Prof.dr. Jantine Schuit opent de middag. Scapino/R.A.A.F. danst ontwikkelt samen met jongvolwassenen met en na kanker The Art of Holding Space. Dans als rite-de-passage waarin ‘dragen en gedragen worden’ centraal staan.
Mezzosopraan Tania Kross, en een van de meest beroemde operazangeressen in Nederland, zit de middag voor. Tania Kross werd geboren op Curaçao, studeerde aan het Utrechts Conservatorium. Ze ontving onder meer de prestigieuze Johannes Vermeer prijs. Ze wordt geroemd omdat ze een breed publiek aanspreekt. Kross leeft het thema: "𝘔𝘶𝘻𝘪𝘦𝘬 𝘪𝘴 𝘦𝘦𝘯 𝘮𝘦𝘥𝘪𝘤𝘪𝘫𝘯 𝘷𝘰𝘰𝘳 𝘥𝘦 𝘨𝘦𝘦𝘴𝘵, 𝘩𝘦𝘵 𝘩𝘢𝘳𝘵 𝘦𝘯 𝘥𝘦 𝘻𝘪𝘦𝘭."
Ook gaan we met beleidsmakers in gesprek over de verduurzaming van kunst in de zorg met onder meer prf.dr. Jet Bussemaker (RVS, Universiteit Leiden), Loes Mulder, Secretaris-Generaal op het Ministerie van OC&W, en bestuursvoorzitter Ronald Schmidt van Cordaan.
Oratie
Aansluitend spreekt prof.dr. Tineke Abma haar rede uit bij de aanvaarding van de leerstoel Kunst en Zorg. De plechtigheid begint om 16.00 uur in de Aula van de Erasmus Universiteit Rotterdam. Er is ook een livestream.
Programma
| Tijd | Programma |
| 09.00 | Inloop met koffie/thee |
| 09.30 | Welkomstwoord door Joris van den Ring-Bax |
| 09.40 | Coen van Ham en Bert van den Brink: painted studies of feelings on a musical journey |
| 10.00 | Prof. James Thompson (Manchester Care Lab): The Art and Aesthetics of Care (Engelstalig) |
| 10.30 | Pauze |
| 10.45 | Plenair programma: Dansgezelschap Lien o.l.v. Manouk Schrauwen: Zoë |
| of | |
| Parallelle workshops (Langeveld Building) | |
| 11.45 | Plenair programma: Ouwe Rotten: Praten met Patricia |
| of | |
| Parallelle workshops (Langeveld Building) | |
| 12.30 | Einde festival |
| Tijd | Programma |
| 13.00 | Inloop |
| 13.30 | Welkomstwoord - Tania Kross |
| 13.40 | De kunst van verbinding – Rector Magnificus EUR prof.dr. Jantine Schuit |
| 13.50 | Creative Expression as a Health Behaviour - Christopher Bailey - University College Londen (Engelstalig) |
| 14.15 | Muzikaal intermezzo door mezzosopraan Tania Kross en jazzpianist en improviser Bert van den Brink |
| 14.30 | Panelgesprek met beleidsmakers: Prof.dr. Jet Bussemaker (RVS, Universiteit Leiden), Loes Mulder (SG, Min OC&W) en Ronald Schmidt (CEO Cordaan zorgorganisatie) olv Tania Kross |
| 15.00 | Dans als rite-de-passage – Scapino Ballet Rotterdam en R.A.A.F. danst |
| 15.15 | Einde symposium |
| Tijd | Programma |
| 15.30 | Inloop met koffie/thee |
| 16.00 | Welkom – decaan ESHPM prof.dr. Maarten IJzerman |
| 16.10 | Inaugurele rede – prof.dr. Tineke Abma (aanvaarding leerstoel Kunst en Zorg) |
| 17.00 | Receptie |
| 18.30 | Einde receptie |
Tentoonstellingen
Ter ere van deze gelegenheid presenteren we een speciale tentoonstelling in de EUR Galerie; "Outside in - Inside Out" met werken uit de collectie van Museum van de Geest i.s.m. Anne Clement, kunstcurator op de Erasmus Universiteit en Tom Theeuwen, curator van Museum van de Geest. 'Outside in - Inside out' toont werk van Outsider kunstenaars. De officiële opening van deze tentoonstelling vindt plaats op 1 juni.
In de tentoonstelling 'Nieuw Oud! De kunst van het ouder worden' wordt kunst als innovatieve vorm van wetenschapscommunicatie ingezet om een nieuw perspectief op ouder worden te delen met een breed publiek. Met verhalen van oudere rolmodellen laat ze zien dat deze levensfase niet alleen draait om verlies, maar juist om betekenis, creativiteit en kracht. Nieuw Oud! | Museum van de Geest.
Beide tentoonstellingen nodigen uit tot gesprek, empathie en verbinding met jezelf en met de ander.
Aanmeldformulier
De activiteiten tijdens The Art of Healing en Arts & Health Festival worden mogelijk gemaakt door:

- Meer informatie
Voor een evt. lunch zijn er verschillende mogelijkheden op de campus van de EUR.

