Op vrijdag 20 november 2026 verdedigt I.C. Lucieer het proefschrift met de titel: Doen wat je zegt? Liegen door ouders en discrepanties tussen attitudes, gedrag en wat zij hun kinderen leren
- Promotor
- Promotor
- Co-promotor
- Datum
- vrijdag 20 nov 2026, 10:30 - 12:00
- Type
- Promotie
- Ruimte
- Senaatszaal
- Gebouw
- Erasmus Building
- Locatie
- Campus Woudestein
Hieronder volgt een korte samenvatting van het proefschrift:
Bijna alle ouders liegen weleens tegen hun kind. Ze zeggen dat de juf boos wordt als hun kind te laat komt, dat een vals gezongen liedje prachtig klinkt, of dat ze nog moeten werken terwijl ze even rust willen. Tegelijkertijd keuren veel ouders liegen af en leren ze hun kind dat het niet mag. Eerder onderzoek koppelt liegen door ouders aan een minder goede ouder-kindrelatie en meer liegen door kinderen. Toch was er weinig bekend over hoe vaak ouders liegen, welke leugens ze vertellen, en of wat ze vinden, doen en hun kind leren overeenkomt. Ik onderzocht dit in vier studies bij honderden Nederlandse en Amerikaanse ouders.
Negen op de tien ouders liegen weleens, maar minder dan één op de twintig zegt dat vaak te doen. Liegen is bovendien niet één ding: ouders liegen om hun kind een fijn gevoel te geven, om gedrag te sturen of uit eigen belang, en dat gebeurt niet even vaak. Het gaat dus niet alleen om óf ouders liegen, maar ook om hoe vaak en welke leugens.
Ook onderzocht ik als eerste binnen dezelfde ouder of wat ouders vinden, doen en hun kind leren overeenkomt. Bij iedere ouder vond ik inconsistenties, en bijna alle ouders herkenden die bij zichzelf.
Die inconsistenties weerspiegelen mogelijk hoe complex opvoeden is. Ouders vinden eerlijkheid belangrijk, maar willen hun kind ook beschermen, gedrag sturen of een lastige situatie oplossen, en wegen die doelen voortdurend tegen elkaar af. Wat dit betekent voor kinderen, is een vraag voor vervolgonderzoek.
- Meer informatie
De openbare verdediging zal exact om 10.30 uur beginnen. De deuren zijn gesloten zodra de openbare verdediging start, laatkomers kunnen eventueel op het scherm buiten meekijken. Er is geen mogelijkheid tot toelating tijdens het eerste gedeelte van de ceremonie. Gezien het plechtige karakter van de bijeenkomst adviseren wij om kinderen onder de 6 jaar niet naar het eerste gedeelte van de ceremonie mee te nemen.
Er is aan kandidaat een livestreamlink verstrekt.
