Op donderdag 25 september 2025 verdedigt M. Haasbroek het proefschrift met de titel: handels- en industriebeleid in opkomende economieën
- Promotor
- Co-promotor
- Datum
- donderdag 25 sep 2025, 13:00 - 14:30
- Type
- Promotie
- Ruimte
- Senaatszaal
- Gebouw
- Erasmus Gebouw
- Locatie
- Campus Woudestein
Hieronder volgt een korte samenvatting van het proefschrift:
Veel landen die zich de afgelopen dertig jaar hebben opengesteld voor internationale handel hebben economische groei doorgemaakt, maar ook een toename van ongelijkheid ervaren. Er is steeds meer bewijs dat deze ongelijke uitkomsten deels te verklaren zijn door marktfalen, oftewel een inefficiënte (her)verdeling van middelen. In mijn proefschrift richt ik mij op drie vormen van marktverstoringen die veel voorkomen in lage- en middeninkomenslanden, en onderzoek ik hoe deze de effecten van handels- en industriebeleid beïnvloeden. Ten eerste bekijk ik hoe bedrijven de uitdagingen bij het vinden van handelspartners kunnen overwinnen via tussenhandelaren, en hoe dit de voordelen van handelsliberalisering beïnvloedt. Ten tweede onderzoek ik hoe binnenlandse transportkosten de regionale voordelen van handel vormen, en ontdek dat het verlagen van invoertarieven bijna geen effect heeft op de werkgelegenheid in gebieden met slechte internationale verbindingen. Tot slot bestudeer ik hoe onteigening — waarbij de overheid privégrond in beslag neemt voor publiek gebruik — van invloed is op het succes van industriebeleid dat exportgerichte productie stimuleert. Ik laat zien dat het verbod op onteigening leidde tot minder nieuwe toetreding in de maakindustrie, maar tot méér industriële werkgelegenheid. In elk van deze gevallen bepalen marktverstoringen in hoeverre bedrijven geraakt worden door beleid; inzicht in de rol van marktverstoringen is dan ook cruciaal voor inclusief en effectief beleid.
- Meer informatie
De openbare verdediging zal exact om 13.00 uur beginnen. De deuren zijn gesloten zodra de openbare verdediging start, laatkomers kunnen eventueel op het scherm buiten meekijken. Er is geen mogelijkheid tot toelating tijdens het eerste gedeelte van de ceremonie. Gezien het plechtige karakter van de bijeenkomst adviseren wij om kinderen onder de 6 jaar niet naar het eerste gedeelte van de ceremonie mee te nemen.
Er is aan kandidaat een livestreamlink verstrekt.