Promotie S.E. (Sara) Madera Gomez

De bête-machine: nieuwe ideeën over dieren in de vroegmoderne wijsbegeerte en wetenschap

Op vrijdag 13 februari 2026 verdedigt S.E. Madera Gomez het proefschrift met de titel: de bête-machine: nieuwe ideeën over dieren in de vroegmoderne wijsbegeerte en wetenschap 

Promotor
Prof.dr. H.A. Krop
Promotor
Prof.dr. J.A. van Ruler
Datum
vrijdag 13 feb 2026, 13:00 - 14:30
Type
Promotie
Ruimte
Senaatszaal
Gebouw
Erasmus Gebouw
Locatie
Campus Woudestein
Voeg toe aan agenda

Hieronder volgt een korte samenvatting van het proefschrift:

Voelen dieren pijn of hebben zij complexe gewaarwordingen zoals mensen? In de zeventiende eeuw verdeelde deze vraag filosofen die allemaal het mechanicisme omarmden, de opvatting dat de natuur werkt als een machine. De cartesiaanse filosofie, met haar strikte substantiedualisme, leidde tot de doctrine dat dieren louter machines waren zonder gevoelens of bewustzijn. Maar was deze conclusie onvermijdelijk voor alle mechanistische denkers?
Dit proefschrift daagt die veronderstelling uit. Door vergelijkende analyse van vijf grote mechanistische filosofen -Descartes, Gassendi, Hobbes, Spinoza en Leibniz- toont het aan dat mechanicisme zelf niet bepaalde wat men over dierlijke geesten dacht. Bepaalde cartesiaanse uitgangspunten creëerden juist restrictieve posities over dieren. Andere mechanisten, werkend binnen hetzelfde mechanische kader maar met andere filosofische fundamenten, ontwikkelden hun opvattingen in oppositie tot de cartesiaanse doctrine en meenden dat dieren sensatie, perceptie en waarnemingsvermogen konden bezitten.
Dit onderzoek onthult hoe filosofische systemen voorbij wetenschappelijke methodologie het begrip van dieren in de zeventiende eeuw vormden.

Meer informatie

De openbare verdediging zal exact om 13.00 uur beginnen. De deuren zijn gesloten zodra de openbare verdediging start, laatkomers kunnen eventueel op het scherm buiten meekijken. Er is geen mogelijkheid tot toelating tijdens het eerste gedeelte van de ceremonie. Gezien het plechtige karakter van de bijeenkomst adviseren wij om kinderen onder de 6 jaar niet naar het eerste gedeelte van de ceremonie mee te nemen. 

Er is aan kandidaat een livestreamlink verstrekt. 

Vergelijk @count opleiding

  • @title

    • Tijdsduur: @duration
Vergelijk opleidingen