Promotie A.H. (Adrianus) Fris

Je ogen sluiten of de toekomst onder ogen zien

 Op woensdag 19 maart 2025 verdedigt A.H. Fris het proefschrift met de titel:  Je ogen sluiten of de toekomst onder ogen zien.

Promotor
Prof. dr. Matthijs de Hoog
Promotor
Prof. dr. E. A.J. van Hooft
Co-promotor
Dr. A.P.J. de Pagter
Co-promotor
Prof. dr. A..M. van Vianen
Datum
woensdag 19 mrt 2025, 10:30 - 12:00
Type
Promotie
Ruimte
Professor Andries Querido zaal
Gebouw
Onderwijscentrum
Locatie
Erasmus MC
Voeg toe aan agenda

Hieronder volgt een korte samenvatting van het proefschrift: 

Aan het einde van hun studie moeten studenten belangrijke keuzes nemen met betrekking tot hun toekomstige werk. Geneeskunde studenten vinden de keuze voor een toekomstige loopbaan na het afstuderen vaak zo lastig dat velen keuzestress ervaren. Dit proefschrift verdiept ons begrip van loopbaankeuzestress onder (geneeskunde) studenten. Hoe reageren studenten op deze stress? Trekken ze zich terug en “sluiten ze hun ogen” of gaan ze actief aan de slag en “zien zij de toekomst onder ogen”? Coaching wordt onderzocht als interventie om geneeskunde studenten te ondersteunen in hun loopbaankeuzeproces.

De resultaten tonen aan dat stress bij het nemen van loopbaankeuzes negatieve effecten heeft op de loopbaanontwikkeling van studenten. In plaats van actief deel te nemen aan het keuzeproces (zoals het verkennen van loopbaanmogelijkheden), trekken studenten met keuzestress zich terug (bijvoorbeeld door loopbaanactiviteiten uit te stellen). Dit belemmert de voortgang in het maken van een loopbaankeuze en verhoogt de keuzestress.

Het proefschrift identificeerde meerdere factoren die gerelateerd zijn aan loopbaankeuzestress. Studenten met een duidelijker beeld van hun ideale toekomstig werkleven en meer vertrouwen in hun capaciteiten om loopbaantaken te voltooien, ervaren minder stress. Studenten die tijdsdruk, hoge studielast en meer competitie voelen, ervaren juist meer stress.

Individuele coaching bleek effectief in het verminderen van stress door het vergroten van het vertrouwen in loopbaantaken.

Er wordt geconcludeerd dat medische opleidingen loopbaankeuzestress kunnen verminderen via curriculumontwikkeling, loopbaanprogramma’s en een ondersteunende sociale omgeving. Daarnaast kan individuele coaching worden aangeboden aan studenten die extra hulp nodig hebben.

Meer informatie

De openbare verdediging zal exact om 10.30 uur beginnen. De deuren zijn gesloten zodra de openbare verdediging start, laatkomers kunnen via de vierde verdieping toegang krijgen tot de zaal. Gezien het plechtige karakter van de bijeenkomst zijn kinderen onder de leeftijd van 6 jaar niet toegestaan tijdens het eerste gedeelte van de ceremonie. 

Er is aan kandidaat een livestreamlink verstrekt. 

Vergelijk @count opleiding

  • @title

    • Tijdsduur: @duration
Vergelijk opleidingen