Eerste generatiestudenten kunnen binnenkort met speciale buddy's sparren over hun uitdagingen. 'Herkenbaar', zeiden de buddy's. Op 24 april vond de allereerste bijeenkomst plaats tussen het Eerste generatiestudenten platform en de enthousiaste buddy’s. De deelnemers maakten tijdens de bijeenkomst kennis met elkaar en brainstormden over de opzet van het buddysysteem dat binnenkort van start gaat.
Verschillende achtergronden
De aanwezige buddy’s hadden uiteenlopende achtergronden. Zo waren er masterstudenten geneeskunde, PhD-kandidaten, artsen in opleiding tot specialist en zelfs een hoogleraar aanwezig. Deze diversiteit zorgde voor een rijke uitwisseling van ervaringen en inzichten.
Waarom ben jij buddy?
Terugkijkend op hun eigen studietijd herkenden veel buddy’s de obstakels waar eerstegeneratiestudenten tegenaan lopen. Een van die uitdagingen is bijvoorbeeld het moeten uitleggen aan je ouders wat je precies doet op de universiteit – iets wat lastig kan zijn als zij daar zelf geen ervaring mee hebben. Ook ontbreekt het vaak aan rolmodellen binnen hun directe omgeving, omdat ze meestal niet opgroeien in een netwerk van (oud-)studenten. Bovendien moeten eerstegeneratiestudenten veel zaken zelf uitzoeken: van hoe studiefinanciering werkt tot studiemethodes en het vinden van de juiste studie-informatie. Dit kan het begin van hun studie extra ingewikkeld maken.
'Universiteiten doen te weinig voor eerstegeneratiestudenten'
Om het gesprek op gang te brengen, bespraken de deelnemers verschillende stellingen, waaronder de volgende: ‘Universiteiten doen te weinig voor eerstegeneratiestudenten.’ Veel buddy’s waren het hiermee eens. Eén deelnemer verwoordde het als volgt: ‘Ik denk dat universiteiten momenteel te weinig doen voor eerstegeneratiestudenten. Door mij op te geven als buddy, hoop ik hun studietijd een beetje makkelijker te maken.’
Ook de stelling ‘Eerstegeneratiestudenten hebben een oneerlijke start op de universiteit ten opzichte van andere studenten’ leidde tot herkenning. Deze stelling is gebaseerd op een rapport van de Nederlandse Onderwijsinspectie, waarin staat dat eerstegeneratiestudenten een groter risico lopen om in hun eerste jaar uit te vallen vergeleken met studenten van wie ten minste één ouder gestudeerd heeft. De meeste buddy’s konden zich hierin vinden. Een deelnemer zei: ‘Als buddy wil ik bijdragen aan meer gelijkheid en gelijke kansen voor álle studenten.’
Sam Lew, masterstudent Geneeskunde: 'Wij [De vertegenwoordigers van het platform] waren ontzettend blij met de betrokkenheid en energie van de groep en kijken ernaar uit om samen aan de slag te gaan. Het was een geslaagde avond en een mooie eerste stap in de richting van een effectief en ondersteunend buddysysteem.'