Ondersteuning van docenten bij het gebruik van AI

Education Lab entrance and people walking

De opkomst van generatieve AI biedt het onderwijs veel kansen, maar brengt ook uitdagingen met zich mee. Hoe kunnen we docenten ondersteunen bij het verantwoord en effectief inzetten van AI binnen hun onderwijs? Vanuit Erasmus Universiteit Rotterdam (EUR) is hiervoor een breed aanbod ontwikkeld. Van praktische trainingen en tools tot kennisdeling en samenwerking. In dit artikel lees je meer over deze initiatieven.

Samenwerken aan AI in het onderwijs

De snelle opkomst van AI stelt het onderwijs voor nieuwe uitdagingen. Er zijn risico's, bijvoorbeeld rond toetsing en het gebruik van data, maar er zijn ook mogelijkheden om het onderwijs te verrijken, bijvoorbeeld door docenten tijd te besparen of door gepersonaliseerde leerervaringen te bieden aan studenten. Binnen de EUR zetten diverse partijen zich, in samenspraak met de faculteiten, in voor ondersteuning van docenten bij het gebruik van AI. Dit gebeurt in lijn met het strategische impactdomein 'Het verantwoord gebruik van technologieën'.

  • Community for Learning & Innovation (CLI): organiseert trainingen (in samenwerking met Risbo) en ondersteuning voor docenten.
  • Universiteitsbibliotheek (UB): biedt informatie over AI aan.
  • AI@EUR: gaat in april officieel van start en zal bijdragen aan het ondersteuningsaanbod, bijvoorbeeld via hun recent gelanceerde website.
  • ECDA: biedt ruimte om te leren en experimenteren met Generatieve AI.

Een breed aanbod voor docenten

Om docenten te ondersteunen, biedt EUR een breed aanbod aan tools, trainingen en samenwerkingsmogelijkheden. Deze initiatieven zijn gegroepeerd rond drie thema's: training, tools en kennisdeling.

1. Training 

Een goed startpunt voor docenten is de TeachEUR AI-themapagina, waar praktische AI-strategieën, voorbeelden en werkvormen te vinden zijn voor verantwoord AI-gebruik in het onderwijs. Daarnaast biedt de CLI korte, praktische trainingen aan, zoals MicroLabs:

Voor docenten die liever op hun eigen tempo leren, zijn er ook e-modules beschikbaar: de e-learning ‘Integrating GenAI into your classroom’, aangeboden door de Universiteitsbibliotheek, en drie zelfstudie-modules in Canvas over academische vragen, AI-opdrachten ontwerpen en validiteit waarborgen, ontwikkeld door CLI in samenwerking met Risbo. 

Jonathan Flores Minuesa
Jonathan Flores Minuesa

 2. Tools

Binnen EUR wordt gewerkt met Erudite, een veilige AI-tool die vergelijkbare functionaliteiten biedt als ChatGPT, maar binnen een privacy-beschermde omgeving. Daarnaast is er een Prompt Library beschikbaar met een groeiende verzameling prompts die docenten kunnen gebruiken om AI in het onderwijs in te zetten. Jonathan Flores Minuesa, learning innovator bij de CLI en de maker van de Prompt Library, legt uit: "Het idee voor de Prompt Library kwam voort uit het feit dat nuttige prompts vaak persoonlijk worden gemaakt, opgeslagen in notities en bijna niet worden hergebruikt. Met de library willen we prompts centraliseren die werken in echte hogeronderwijscontexten, zodat anderen kunnen starten vanuit bewezen voorbeelden, deze kunnen aanpassen en sneller verder kunnen bouwen." De Prompt Library is bedoeld voor iedereen binnen het hoger onderwijs, niet alleen voor docenten en studenten. Jonathan: "We hebben besloten prompts te structureren op basis van wat je probeert te bereiken, in plaats van wie je bent. Een student leert niet alleen, maar doet ook onderzoek, geeft soms les en voert taken uit. Zo kan iedereen prompts vinden die passen bij wat ze willen doen."

3. Kennisdeling

De CLI faciliteert verschillende mogelijkheden voor inspiratie en uitwisseling rondom (Gen)AI. In het Education Lab vond bijvoorbeeld recent een uitwisselingssessie plaats rondom AI-chatbots voor iedereen van EUR die een chatbot ontwikkelt. De grote belangstelling voor dit onderwerp toont aan dat er veel gaande is binnen de universiteit. Met deze groep wordt gewerkt aan veilige en efficiënte ontwikkeling van chatbots. Via de CLI-nieuwsbrief worden regelmatig praktijkvoorbeelden gedeeld, zoals dit artikel, waarin docenten vertellen hoe zij AI gebruiken voor podcasts, geavanceerde feedback- en beoordelingstools en AI-gedreven prototypering. Maar ook het AI Teaching Fellowship en de maandelijkse GenAI Meetups zijn goede voorbeelden van kennisdeling.

Maurice de Rochemont
Maurice de Rochemont

Kennisdeling | AI Teaching Fellowship

Binnen het AI Teaching Fellowship worden docenten ondersteund om hun AI-kennis verder uit te breiden en als ambassadeurs binnen hun faculteit op te treden. Dr. Maurice de Rochemont, docent bij Rotterdam School of Management (RSM) en AI Teaching Fellow, legt uit dat AI binnen RSM op verschillende manieren wordt verkend. Zo is er een GenAI EdTech-groep die zich richt op onderzoek, het ontwikkelen van best practices en het delen van inzichten. Daarnaast worden er workshops georganiseerd op opleidingsniveau en binnen afdelingen om kennis en voorbeelden van AI-gebruik in het onderwijs te delen. Door samen te werken met AI Teaching Fellows van andere faculteiten, heeft Maurice waardevolle inzichten opgedaan. "Het heeft mijn denken verbreed en benadrukt dat AI zowel kansen als risico’s biedt: het kan bijvoorbeeld sneller ideeën genereren en experimenten ondersteunen, maar zonder duidelijke richtlijnen en prikkels kan het het kritisch denken van studenten verminderen door cognitieve ontlasting."

Kira van den Berg
Kira van den Berg

Kennisdeling | GenAI Monthly Meetups

Elke maand organiseert de CLI een GenAI Meetup. Kira van den Berg, student-assistent bij de CLI en filosofiestudent, is betrokken bij de organisatie van deze maandelijkse sessies en benadrukt de waarde hiervan. Kira: "Tijdens de maandelijkse GenAI Meetups kijken we naar hoe je AI op een verantwoorde manier kunt gebruiken; hoe schrijf je een goede prompt en hoe controleer je of de output van AI feitelijk correct is?" Naast het opdoen van praktische vaardigheden, bieden de meetups ook een unieke kans om samen met anderen nieuwe perspectieven te ontdekken. "Dit maakt leren over GenAI met anderen, zoals we doen tijdens de GenAI Meetups, zo waardevol: je wordt aangemoedigd om nieuwe perspectieven te ontdekken, wat gemakkelijker en natuurlijker gebeurt wanneer je GenAI met anderen bespreekt."

Landelijke samenwerking via Npuls

Via het landelijke groeifondsprogramma Npuls werkt EUR samen met andere onderwijsinstellingen (universiteiten, hbo en mbo) aan een toekomstbestendige onderwijssector. Een van de ambities is AI en data waarde(n)vol inzetten. Samen een visie, kaders en voorzieningen ontwikkelen, maar ook samenwerken aan AI- en datageletterdheid voor zowel docenten als studenten. Er liggen veel mogelijkheden voor uitwisseling, kennisdeling en samenwerking in het AI-domein dat zo nieuw en voortdurend in beweging is. Npuls helpt dit te faciliteren. Een concreet voorbeeld hiervan is de tool EduGenAI: een gezamenlijk omgeving voor veilig gebruik van AI, waarin de privacy van de gebruiker gewaarborgd wordt.

Nieuwe projecten

Binnen EUR blijven we werken aan nieuwe initiatieven om docenten te ondersteunen. Enkele voorbeelden zijn:

  • Via een stimuleringssubsidie van Npuls werkt de CLI verder aan een nieuw MicroLab over AI en leren, gericht op het slim en zinvol inzetten van AI in het onderwijs. Dit MicroLab wordt na de zomer gelanceerd.
  • Binnenkort lanceert de CLI een podcastserie over AI en schrijven. Hiermee kiezen we voor een andere, minder tijdsintensieve manier van kennisoverdracht, met als doel om de AI-kennis van docenten op het gebied van AI en schrijven te vergroten. 
  • CLI doet ook onderzoek naar nakijken met AI, om te verkennen hoe AI het nakijkproces efficiënter kan maken. Andere instellingen zijn ook met dit vraagstuk bezig dus afstemming en samenwerking (binnen Npuls) ligt voor de hand.
  • Tenslotte werkt CLI aan een inzichtelijke AI-leerlijn voor docenten, gebaseerd op goede voorbeelden van andere universiteiten en het AI-GO raamwerk voor AI-geletterdheid. Zo maken we gebruik van de groeiende kennisinfrastructuur in het hoger onderwijs.
Funded by the European Union NextGenerationEU
Meer informatie

EUR heeft een heel mooi aanbod voor docenten die hun onderwijs goed en verantwoord willen verrijken met AI. In samenwerking met de faculteiten en andere partners bouwen we dit aanbod verder uit. Hopelijk geeft het aanbod in dit artikel je handvaten om aan de slag te gaan. Heb je nog vragen? Stel ze dan via cli@eur.nl of npuls@eur.nl

Gerelateerde links
Lesgeven met AI
Nieuws, events, professionalisering, projecten via CLI
Npuls en EUR

Vergelijk @count opleiding

  • @title

    • Tijdsduur: @duration
Vergelijk opleidingen