End-of-day reversal-patroon: tweede plaats bij Quantpedia Awards 2025

Onderzoekers Amar Soebhag en Guido Baltussen van Erasmus School of Economics hebben de tweede prijs gewonnen in de Quantpedia Awards 2025. Zij ontdekten een verrassend intraday-handels­patroon, waarbij individuele aandelen hun koersontwikkeling vaak omkeren in de laatste 30 minuten van de handelsdag.

Het end-of-day reversal-patroon

Aandelen die het gedurende de dag slecht hebben gedaan, herstellen zich vaak sterk vlak voor het sluiten van de markt. Tegelijkertijd daalt de koers van aandelen die het juist goed hebben gedaan. Dit effect werd onderzocht door universitair docent Amar Soebhag en hoogleraar Guido Baltussen van Erasmus School of Economics, samen met co-auteur prof.dr. Zhi Da van de University of Notre Dame. ‘Het effect is vooral sterk bij aandelen die het slecht deden,’ vertelt Soebhag. De bevinding is opvallend, omdat het eerdere bevindingen van co-auteur Guido Baltussen tegenspreekt, die op indexniveau juist een positief patroon aan het einde van de dag vond. ‘We vroegen ons in het begin zelfs af of er ergens een minteken ontbrak,’ herinnert Soebhag zich. ‘Maar de resultaten bleken robuust.’

Wat veroorzaakt dit patroon? Volgens de onderzoekers wordt het effect veroorzaakt door particuliere beleggers, oftewel alledaagse beleggers die zelf handelen op de beurs. ‘Deze beleggers gedragen zich vaak contrair. Als een aandeel flink is gedaald, zien zij dat vaak als een koopkans. Zeker aan het eind van de dag, wanneer ze anders tot morgen moeten wachten,’ legt Soebhag uit. En kopen is makkelijk, maar verkopen kan alleen als het aandeel al in de portefeuille zit, wat contrair verkoopgedrag beperkt. Deze gedrags­patronen kunnen verklaren waarom prijsomkeringen vooral zichtbaar zijn bij slecht presterende aandelen, en waarom het effect juist in de laatste 30 minuten van de handelsdag piekt.

Het onderzoeksteam analyseerde alle in de VS genoteerde aandelen met behulp van intraday-data op minuutniveau. ‘We hebben ook gekeken of dit effect eerder op de dag voorkomt, maar dat is niet het geval. Het is echt uniek voor dat laatste halfuur,’ aldus Soebhag.

Tweede prijs bij Quantpedia Awards 2025

Het onderzoek trok de aandacht van Quantpedia, een platform dat beleggingsstrategieën volgt die gebaseerd zijn op academisch onderzoek. ‘De oprichter nodigde ons uit om mee te doen, en we waren enorm blij dat we tweede werden van meer dan honderd inzendingen,’ vertelt Soebhag. De prijs bestaat uit een geldbedrag van 1.000 dollar.

Aandacht voor afwijkingen

De bevindingen roepen belangrijke vragen op voor financiële economen. In een efficiënte markt zouden zulke voorspelbare patronen zich niet moeten voordoen, zeker niet binnen zo’n kort tijdsbestek. De studie suggereert dat intraday-dynamiek en gedragsfactoren een grotere rol spelen in prijsvorming dan vaak wordt aangenomen, en onderstreept het belang van academische aandacht voor kortetermijnafwijkingen.

Universitair Docent
Professor
Meer informatie

Lees de paper “End-of-Day Reversal” van Guido Baltussen, Zhi Da en Amar Soebhag hier.

Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Ronald de Groot, Media & Public Relations Officer bij Erasmus School of Economics, rdegroot@ese.eur.nl, mobiel: 06 53 641 846.

Vergelijk @count opleiding

  • @title

    • Tijdsduur: @duration
Vergelijk opleidingen