De limiet van 2026 voor open access artikelen in tijdschriften, die deel uitmaken van de institutionele overeenkomsten die de Universiteitsbibliotheek met verschillende uitgevers heeft afgesloten, wordt binnenkort bereikt.
De EUR-bibliotheek heeft overeenkomsten met diverse academische uitgevers. Deze overeenkomsten bieden corresponderende auteurs, die verbonden zijn aan EUR en EMC, de mogelijkheid om hun peer-reviewed tijdschriftartikelen open access te publiceren, zonder extra kosten. Sommige van deze overeenkomsten omvatten echter een beperkt aantal artikelen (ook wel een 'cap' genoemd).
Prognoses wijzen erop dat deze limieten voor bepaalde overeenkomsten vóór het einde van het jaar bereikt zullen worden. Naar verwachting zal de limiet voor artikelen die gepubliceerd worden bij Springer en Oxford University Press (alleen hybride tijdschriften) in september bereikt worden. Schattingen suggereren dat de limiet in oktober bereikt zal worden voor Emerald, Lippincott Williams & Wilkins (LLW) en Oxford University Press (volledig open access, gouden tijdschriften).
Zodra deze limiet is bereikt, kunnen auteurs niet langer publiceren onder de overeenkomst zonder extra kosten te maken. Onderzoekers die op de hoogte willen blijven van de status van de cap van de uitgeversovereenkomsten kunnen zich aanmelden voor een 'notify-me service'. Als je manuscript wordt geaccepteerd tussen het moment dat het maximumaantal publicaties is bereikt en 1 januari 2027, bieden de uitgevers nog steeds de mogelijkheid tot Open Access-publicatie, maar de publicatiekosten (Article Processing Charges) vallen dan niet onder de overeenkomst en moeten door de auteur worden betaald. Als je met deze situatie wordt geconfronteerd en niet over de financiële middelen beschikken om deze kosten te dekken, dan is het beste alternatief om te kiezen voor een publiceren onder 'closed access' en gebruik te maken van ons Open Access Reglement om je artikel na een embargo van zes maanden in onze institutionele repository te delen.
Houd er echter rekening mee dat deze Taverne-route niet volstaat om te voldoen aan de Open Access-eisen van aan Plan S gelieerde financiers, zoals NWO en ERC. Als dit op jou van toepassing is, adviseren wij je contact op te nemen met het Open Access-team van de Universiteitsbibliotheek.
- Meer informatie
Voor meer informatie, neem contact op met openaccess@eur-nl.libanswers.com
